Ako si vybrať okuliarové šošovky

Prvoradým účelom okuliarov je dobre vidieť a mať chránený zrak. Týmto kritériom treba podriadiť aj výber okuliarových skiel (šošoviek). Okuliarové šošovky musia byť vyrobené na mieru podľa individuálnych hodnôt nositeľa, ktoré nameral očný lekár alebo optometrista. Vyrobené parametre musia zodpovedať príslušným ISO EN zdravotným a technickým normám, ktoré garantuje výrobca a musia byť vyznačené na obale.

Základné rozhodovanie pri výbere je v dvoch rovinách. Podľa dioptrickej funkcie a podľa materiálu.

DIOPTRICKÉ (KOREKČNÉ) FUNKCIE DIOPTRICKÝCH SKIEL

Jednoohniskové okuliarové šošovky

sú určené na korekciu krátkozrakosti, alebo ďalekozrakosti. Dioptrická hodnota pre krátkozrakosť sa udáva znamienkom „mínus“, pre ďalekozrakosť znamienkom „plus“.

Multifokálne okuliarové šošovky

sú určené na korekciu krátkozrakosti a ďalekozrakosti, ako aj s plynulou korekciou na čítanie. Konštrukcia multifokálnej šošovky umožňuje komfortné zobrazenie, bez rušivého skoku obrazu. Neruší okolie ostrými prechodmi alebo segmentami v okuliaroch.

Bifokálne okuliarové šošovky

sú určené na korekciu krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti so vsadeným, viditeľným segmentom na čítanie.

MATERIÁLY DIOPTRICKÝCH SKIEL

Plastové okuliarové šošovky

Majú výborné zobrazovacie schopnosti s možnosťou vylepšenia o povrchové zušľachťovacie úpravy ako je zafarbenie na slnečné okuliare, antireflexná, hydrofóbna alebo antistatická úprava.

Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou i pri vyšších dioptriách. Hmotnosť plastových skiel je v priemere až o 65 % nižšia než minerálne sklá.

Plastový materiál dokáže odolať silným nárazom a pri deštrukcii nevytvára množstvo veľmi ostrých úlomkov. Pre špeciálne účely je možno vyrobiť okuliarové sklá z „nerozbitných“ plastov.

Pri vyšších plusových alebo mínusových hodnotách je možné redukovať hrúbku voľbou indexu lomu plastového materiálu. Takto sa dá dosiahnuť stenšenie skiel až o 40 %. 

Plastové materiály majú integrovaný UV filter už v čírych materiáloch. Plasty vyšších indexov lomu majú zabudovaný UV filter do 400 nm. Plast je možno farbiť podľa vlastných predstáv a získať tak dioptrické slnečné okuliare s pridaným ochranným faktorom proti intenzívnemu slnečnému žiareniu.

Plastový materiál sa robí aj v kombinácii samozafarbovacej, polarizačnej alebo fotopolarizačnej vlastnosti. Samozafarbovacia vlastnosť umožňuje mať jedny okuliare do interiéru aj exteriéru a ich zafarbenie sa prispôsobuje okolitým podmienkam (vo vnútri číre, vonku tmavé). Polarizačné sklá sú doplnené o filter, ktorý pohlcuje svetelné odrazy od vodných plôch, karosérií áut atď. Fotopolarizačný plastový materiál prispôsobuje odtieň zafarbenia intenzite slnečného svitu v aute a vytvára tak kontrastnejší obraz.

Minerálne plastové šošovky

Vyznačujú sa vysokou hmotnosťou už pri nižších dioptriách. Majú dobré zobrazovacie schopnosti s obmedzenou možnosťou vylepšenia o povrchové zušľachťovacie úpravy. Sú veľmi krehké. Už pri malom mechanickom zaťažení sa trieštia a vytvarajú sa ostré úlomky.

Pri vyšších plusových alebo mínusových hodnotách je možno redukovať hrúbku malým spektrom indexov lomu. Minerálny materiál nedosahuje intenzitu UV filtra ako plastový materiál.

Minerál je možno farbiť iba v jednej farbe – v hnedej. Samozafarbovacia vlastnosť nie je tak flexibilná a nedosahuje životnosť ako u plastových materiálov.