Dioptrické okuliare

Význam okuliarov v našom živote potvrdzuje samotný fakt, že okuliare sú súčasťou ľudských životov už od nepamäti. O tom svedčia hlavne nálezy vybrúsených drahokamov ešte z čias staroveku v hrobkách (aj) tých najznámejších faraónov. Práve kvôli ich tvaru, ktorý sa už vtedy podobal tvaru dnešných spojných šošoviek sa predpokladá, že boli používané práve pre zlepšovanie zraku, najmä do diaľky.


Dámske dioptrické okuliare

Pánske dioptrické okuliare

 

Okuliare - nevyhnutná pomôcka pre ostré videnie

Okuliare

Prvá oficiálna písomná zmienka o človeku, ktorý používal brúsené drahokamy ako okuliare pochádza už z obdobia rokov 54 – 68, a hovorí konkrétne o rímskom cisárovi Nerovi, ktorý využíval „približovacie“ vlastnosti brúseného smaragdu pri sledovaní gladiátorských zápasov.

Avšak, bežným ľuďom začal tento „vynález“ pomáhať pravdepodobne až v 12.stor, kedy ho využívali najmä starší ľudia a to na čítanie drobného písma. Aj napriek takejto siahodlhej histórii, ktorá sa začala písať už v starovekom Egypte, ako oficiálne miesto, kde vznikli prvé okuliare, ako ich poznáme dnes, sa udáva až Taliansko. Sú to konkrétne hneď dve mestá - Benátky a Nizozemsko. Odtiaľto sa potom začali rozširovať aj do ostatných, menej rozvinutých, kútov sveta.

Okuliare - dnes už aj ako módny doplnok

okuliare sagittaPrvý obrazový záznam o človeku, ktorý nosil okuliare pochádza z roku 1352. Rok, kedy sa začali vyrábať okuliare pre videnie na blízko i na diaľku je údajne rok 1500 a z tohto obdobia pochádzajú aj klasické dobové okuliare, ktoré sa pred očami pridržiavali na paličke. Zaujímavosťou je, že okuliare, ktoré sa dali nosiť prichytené za ušami vznikli až o 300 rokov neskôr.

Od tohto obdobia už prešli okuliare mnohými ďalšími výraznými zmenami najmä v oblasti dizajnu. Uľahčilo sa taktiež ich nosenie a obdobie, kedy sa nosenie okuliarov chápalo ako obrovské mínus je už dávno za nami. Taktiež, okrem korekcie zraku, sa okuliare (konkrétne slnečné okuliare) používajú už aj na ochranu zraku pred slnkom. Dnes sú nielenže okuliare každodennou súčasťou nášho života, ale sú aj obľúbeným módnym doplnkom či už pre dámy alebo aj pre pánov.