Slnečné okuliare


Slnečné okuliare

Slnečné okuliare sú spolu s opaľovacími krémami zrejme tou najdôležitejšou súčasťou každého leta, nie len ako módny doplnok, ale aj ako veľmi dôležitý spôsob ochrany pred nebezpečným UV žiarením. UV žiarenie alebo tiež ultrafialové žiarenie je veľmi nebezpečné najmä v letných mesiacoch a to hlavne v popoludňajších hodinách, kedy je slnečné žiarenie najsilnejšie.


Slnečné okuliare - dámskeDámske slnečné okuliare

Slnečné okuliare - pánskePánske slnečné okuliare

 

 

Slnečné okuliareVäčšina ľudí si je vedomá nebezpečných účinkov UV žiarenia na našu pokožku, ale oveľa menej ľudí si uvedomuje, že nepriaznivo vplýva aj na náš zrak. Častokrát vplyvom tohto žiarenia dochádza k poškodzovaniu očného tkaniva, očnej sietnice a rohovky a tak môže spôsobiť množstvo problémov – od vzniku šedého zákalu až po úplne a trvalé poškodenie zraku. K tým najbežnejším problémom, s ktorými sa môžete stretnúť sú napr. zápaly očných spojiviek, rohoviek a tiež očné zákaly.

Vyberte si slnečné okuliare správne

Jedinou možnou ochranou zraku pred UV žiarením sú slnečné okuliare. Aj tu však treba vedieť, ako si vybrať správne slnečné okuliare, ktoré budú váš zrak chrániť efektívne. Dôležitý je tu UV filter, ktorý by mal byť v najideálnejšom prípade UV 400. Takisto by kvalitné slnečné okuliare mali ponúkať ochranu pred oslnením – najlepšie je, ak používate slnečné okuliare so stupňom ochrany 2 – 3, ale pokojne si môžete zaobstarať aj tie s najvyšším stupňom ochrany, ktorý je 4. Ten ale nie je vhodný na šoférovanie a obozretný musíte byť aj pri rýchlych prechodoch do tmavšieho prostredia, napríklad pri športoch ako je lyžovanie alebo cyklistika.

Slnečné okuliare ako módny doplnok

Slnečné okuliarePotrebám vášho zraku a jeho ochrany sa už prispôsobujú aj módne trendy v oblasti slnečných okuliarov. Pamätáte si na minuloročný boom okuliarov s mega-veľkými sklami? Tie mali totižto aj praktické využitie, pretože čím väčšiu plochu vám slnečné okuliare zakrývajú, tým je ochrana pred slnečným žiarením lepšia. Práve preto sú minimalistické sklíčka do slnečných okuliarov úplne nevhodné.

Ako však skombinovať v lete nosenie dioptrických i slnečných okuliarov? Existujú dva spôsoby ako vyriešiť tento problém. Prvý je, že namiesto dioptrických okuliarov budete v lete používať kontaktné šošovky a k tomu slnečné okuliare, druhou možnosťou je, že si zakúpite dioptrické tónované šošovky. V každom prípade, voľba je už na vás, dôležité je, aby ste mali svoj zrak chránený čo najviac.