Lyžiarske okuliare | Sagitta SK

Lyžiarske okuliare majú niekoľko dôležitých vlastností, no najmä, chránia vás pred týmito rizikami:

- Vo vysokých nadmorských výškach je vzduch redší a menej filtruje UV lúče. Lyžiarske okuliare vás teda predovšetkým chránia pred UV žiarením.

- Odraz slnka na snehu je jasnejší a intenzívnejší. Aj to môže spôsobovať poškodenie zraku a vízie.

- Vietor môže vašim očiam spôsobiť slzenie a tým opäť zhoršiť víziu.

- Ľadové čiastočky sa pri lyžovaní môžu dostať do očí, a to najmä pri rýchlej zjazdovke.

- Vetvičky a konáre v niektorých lyžiarskych lokalitách môžu zasiahnuť vaše oči, pri klesaní medzi stromami.

Objektívy a ventilácia

Kvalita a funkcie vstavané do šošoviek predstavujú najväčší rozdiel medzi základnými okuliarmi a „high-end“ lyžiarskymi okuliarmi.

Tvar šošoviek

Šošovky sú zvyčajne buď ploché alebo zaoblené.

Ploché – šošovky sú mierne zaoblené zľava doprava cez vaše oči a tvár ale samotná šošovka je vertikálne plochá (medzi nosom a čelom). Lyžiarske okuliare s plochými šošovkami sú zväčša cenovo výhodnejšie, ich nevýhodou však môže byť, že spôsobujú viac odleskov a mierne znižujú periférne videnie.

Sférické – tieto šošovky sú tiež zaoblené cez vaše oči a tvár, no sú zaoblené aj vertikálne. Zakrivené sférické šošovky poskytujú lepšie periférne videnie, menšie skreslenie a nižšie oslnenie, no ich cena môže byť vyššia.

Ako sa vyhnúť zahmlievaniu

Keď sa teplý vzduch stretáva z vonkajším studeným, môže sa v okuliaroch kondenzovať voda. Aby sa tomuto zabránilo, existuje niekoľko možností:

- Dvojité šošovky. Sú veľmi praktické z viacerých hľadísk, no sú predovšetkým skvelé proti zahmlievaniu. Vďaka riadnemu tesneniu vytvárajú tepelnú bariéru, ktorá je odolnejšia proti zahmlievaniu.

- Anti-hmlový povlak (náter). Používa sa veľmi často na takmer všetky „high-end“ šošovky.

- Vetranie. Tesnenie s ventilačnými otvormi na vrchnej časti, po bokoch a v spodnej časti okuliarov sú najdôležitejšie proti zahmlievaniu. Širšie otvory pomáhajú vytvárať lepšiu ventiláciu vzduchu.

Lyžiarske okuliare teda nepodceňujte a vyberte si správne, či už ste vrcholový športovec alebo rekreačný lyžiar.