Dioptrické slnečné okuliare – praktické rady a trendy

Slnečné okuliare, módne aj športové, môžu byť zároveň aj dioptrické. Stačí si nechať do okuliarov vyrobiť želaný typ okuliarových šošoviek, napríklad slnečné okuliarové šošovky značiek SAGITTA alebo SEIKO

Okuliare RUDY PROJECT

Profesionálne športové okuliare RUDY PROJECT.

Dioptrické slnečné okuliare v sebe integrujú očakávania na dobre ostré videnie a ochranu pred slnečným žiarením. Dôležité sú aj ergonomický dizajn a ľahké, fyziologicky bezchybné materiály, ktoré nespôsobujú alergie pri dotyku s pokožkou. Konštrukcia rámu musí byť dostatočne pevná, aby odolala namáhaniu pri každodennom používaní a zároveň umožňuje zapracovaniu rôznych typov okuliarových skiel v rôznych dioptrických hodnotách. Dioptrické slnečné okuliare musia byť pohodlné tak, aby nás neobmedzovali pri rôznych činnostiach a samozrejme spĺňali naše požiadavky na estetické a štýlové želania.

Značkové dioptrické slnečné okuliare

Dioptrické sklá značiek ORPLAS, ORGALIT, ULTRALIT, či už číre alebo farebné, nám okrem ochrany pred UV žiarením majú sprostredkovať jasný a ostrý pohľad. Dnes sú pre tento účel používané plastové materiály, ktoré sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, dostatočnou pevnosťou pri náraze tak, že nedochádza k ich triešteniu a následnému riziku úrazu oka. Pre dosiahnutie čo najlepšieho estetického hľadiska, najmä pri vyšších dioptriách sú k dispozícii tzv. stenčené (vysoko-indexové) plastové materiály. Voľbou stenčeného skla môžeme získať redukciu hmotnosti a hrúbky skiel až o 40%.

Možnosti a druhy slnečných dioptrických skiel

Tieto sklá a materiály je možné dodatočne farbiť prípadne ich dodať s polarizačným filtrom, ktorý znásobuje komfort videnia a posilňuje ochranné vlastnosti pred slnečným žiarením. Nemalou výhodou sú aj tzv. samo zafarbujúce, odborne nazývané fototropné sklá, ktoré menia svoj odtieň podľa slnečného svitu. Kým ešte pred pár rokmi, boli samo zafarbujúce sklá určené najmä na letnú sezónu, dnes sa tešia celoročnému používaniu, vďaka rýchlemu zafarbeniu a odfarbeniu pri zmene svetelných podmienok. Dioptrické slnečné okuliare s takýmito sklami na priamom slnku stmavnú tak, že z nich máme kvalitné slnečné okuliare a v priestoroch, kde nie je slnečný svit zostanú zase číre.

Vzájomná optimálna kombinácia okuliarového rámu a dioptrických plastových skiel napríklad od spoločnosti SAGITTA, podľa individuálnych ergonomických a fyziologických parametrov je možná len za účasti odborníkov z oboru očnej optiky. Očný optik alebo optometrista sú svojim vzdelaním, praxou a prístrojovým vybavením najlepšou a bezpečnou voľbou pri výbere a zhotovovaní okuliarov.