Dioptrické okuliare

Dioptrické okuliare od svojich prvopočiatkov, prekonali veľký kus cesty a ich výlučne medicínsky charakter ako pomôcky pre lepšie videnie má už dnes aj ďalšie aspekty.

Podľa historických domnienok, už aj starí Gréci a Rimania poznali nejaké pomôcky, ktoré mali slúžiť na zlepšenie zraku. Boli to kryštáliky na približovanie objektov - čosi ako prvá lupa. Aj slávny benátsky cestovateľ Marco Polo sa zmieňuje o niečom takom ako sú okuliare. V 13. storočí na čítanie v ázijských krajinách používali zarámované vypuklé sklá.

Pôvod dioptrických okuliarov

S myšlienkou zostrojiť dioptrické okuliare vraj prvý prišiel anglický vedec Roger Bacon. Zistil, že sklo možno zbrúsiť tak, aby pomohlo vykorigovať zrak. Dioptrické okuliare sa začali rozširovať medzi 15. a 16. storočím, sklá boli väčšinou vložené v koži. Postupne sa dioptrické okuliare stali módou, väčšinou sa vyrábali z mosadze. Majetnejší, ktorí si to mohli dovoliť, nosievali aj zlaté. Svoju dobu, čo sa týka módy, predstihol HermannPuckler - Muskau. V roku 1830 sa objavil na berlínskej ulici s jediným sklom na oku, ktoré dostalo meno monokel. Tento výmysel sa veľmi rýchlo rozšíril, čím si získal veľkú obľubu. Odvtedy je monokel symbolom vznešenosti, ktorý nosia mladí elegáni. Dioptrické okuliare nadobúdali rozličné tvary a formy. Variácií bolo neúrekom, pokiaľ dostali dnešnú podobu. Jedno sklíčko s rúčkou sa nazývalo lorňon. Ak boli spojené dve sklíčka s rukoväťou, taký typ sa nazýval lornet. Cviker nemal rukoväť, nasadzoval sa na nos.

Dioptrické okuliare dnes

Dnešné dioptrické okuliare majú okrem svojho úžitkového významu dobre vidieť aj imidž charakter, ktorý má dopĺňať osobnosť každého nositeľa. Vyspelé technológie a množstvo materiálov, z ktorých je možné vyrábať dioptrické okuliare povýšilo z korekčnej pomôcky na nenahraditeľnú módnu záležitosť. Dioptrickým okuliarom sa dnes venujú svetoví módni tvorcovia. Dioptrické okuliare nosia mená slávnych dizajnérov, konštruktérov, osobnosti športu a kultúry. Mená si prepožičiavajú aj od svetových automobilových alebo športových značiek. Ale jedno sa nemení od kedy ľudia začali hľadať pomôcku, aby lepšie videli. Dioptrické okuliare sú v prvom a hlavnom rade na to, aby sme lepšie videli.