Dioptrické sklá do okuliarov

Aj keď okuliare sú dnes väčšinou vnímame aj ako imidž záležitosť, ich prvoradým účelom je vykorigovanie zrakovej vady, teda dobre, ostro vidieť svet okolo seba. K tomuto slúžia dioptrické sklá upevnené v okuliarovom ráme, ktorý má skôr estetický charakter. Dioptrické sklá, ktoré sa upevňujú do okuliarov sa správne nazývajú okuliarové šošovky.

Vývoj dioptrických skiel

Dioptrické sklá prešli svojim historickým vývojom. Od prvotného využívania brúsených priehľadných kameňov, cez vybrúsené drahokamy až po slávne benátske sklo ako materiály pre dioptrické skla uplynulo niekoľko storočí. Rozvojom všetkých odvetví priemyslu sa aj dioptrické sklá posunuli výraznými kvalitatívnymi možnosťami. Dnes aj keď dioptrické sklá sú synonymom pre okuliarové šošovky, nemajú nič spoločné so sklom ako materiálom. Dioptrické sklá sú dnes už z plastových materiálov a okrem základnej optickej požiadavky na ostré zobrazenie majú integrované aj ďalšie vlastnosti, ako ochrana zraku pred UV žiarením, ochrana pred oslnením, alebo špeciálne požiadavky na lepšie kontrastné videnie.

Prvým výrobcom na Slovensku bola spoločnosť SAGITTA. Táto firma dosial spracováva a prináša na trh novinky v materiáloch a dizajnoch dioptrických skiel. Plastové dioptrické sklá je možné získať v nekonečných farebných odtieňoch aj ako slnečné dioptrické sklá alebo so samo-zafarbujúcim – fototropným alebo polarizačným efektom. Dioptrické sklá sú určené pre nápravu zrakových vád ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, strabizmus alebo presbyopia. Tieto vady bolo možne v nedávnej minulosti korigovať iba jednoohniskovými dioptrickými sklami. Rozvoj materiálov a technológii priniesol okrem výroby jednoohniskových dioptrických skiel aj možnosť výroby ďalších optických kombinácii. Okrem jednoohniskových dioptrických skiel, ktorými sa koriguje vada ne jednu vzdialenosť, existujú bifokálne lebo multifokálne dioptrické sklá, ktoré zvládnu aj korekciu viacerých zrakových vád.

Nové, štýlové okuliare a dioptrické sklá

Nástupom moderných výrobných technológii do očnej optiky, ako je napr. FREE FORM sa dnes niektoré okuliarové sklá, ako FREE LUX vyrábajú aj ako plne individualizované, čo znamená, že okrem zohľadnenia refrakčnej vady oka sa pri výrobe prihliada aj na ďalšie individuálne parametre nositeľa okuliarov ako je vzdialenosť zreníc od okuliarového skla, prehnutie rámu, sklon okuliarov atd. Okuliarové sklá je tiež možno individuálne prispôsobovať rôznym odvetviam ľudskej činnosti. Výroba FreeForm umožňuje aj tvarovanie špeciálnych dioptrický skiel, ktoré sa používajú pri dlhodobej práci na PC. Pozitívom takýchto skiel je, že znižujú únavu spôsobenú dlhodobou koncentráciou zraku na monitor PC.

Okuliarové sklá typov ORPLAS, ORGALIT, ULTRALIT z plastových materiálov sú bezpečnejšie, netrieštivé, ľahšie, tenšie. Je možné ich kombinovať s rôznymi typmi a dizajnmi okuliarových rámov.