Ochrana zraku

Napriek tomu, že oči predstavujú len tisícinu povrchu vášho tela, získavate prostredníctvom nich až 80% informácii a podnetov. Z hľadiska fyziologickej ochrany sú najzraniteľnejším orgánom. Ochrana zraku je preto nesmierne dôležitá, a to v každom veku.

Prirodzená ochrana zraku

Nemôžeme povedať, že oko nie je pred nebezpečenstvom poškodenia prirodzene chránené. Vyčnievajúci horný okraj očnice chráni oko pred poranením zhora, ale z vnútornej a dolnej strany je oko prakticky nechránené. ako prirodzená ochrana zraku je reflexné uzavretie viečok, otočenie hlavy alebo zdvihnutie ruky. Z perspektívy znalosti následkov vystavenia oka rôznym mechanickým, chemickým a termálnym vplyvom alebo elektromagnetickému žiareniu však môžeme považovať prirodzenú ochranu oka za veľmi krehkú a nedostatočnú.

Dodatočná ochrana zraku

V dnešnom pretechnizovanom svete a svete adrenalínových zábav je zrak ešte viac vystavovaný nebezpečenstvu poranenia alebo poškodenia. Najviac úrazov sa stáva pri športe. Nebezpečné sú však aj fyzikálne vplyvy, ktoré inak vnímate ako veľmi prijemné, napríklad slnečné žiarenie.

Moderné okuliare - Sagitta

Najčastejšie využívaným prostriedkom pre ochranu zraku sú okuliare. Pri výbere či už dioptrických alebo nedioptrických okuliarov by ste mali zohľadňovať komplexné kritériá. Dôležitá je vhodná ergonómia, dobré zobrazovacie schopnosti a celková konštrukcia s prihliadnutím na hroziace riziká. Samozrejmosťou sú dnes okuliarové šošovky z plastu ako je ORPLAS®, ULTRALIT® alebo ORGALIT®, ktoré sú netrieštivé a eliminujú poškodenie oka pri mechanickom náraze.

Pre športové okuliare sa odporúča využívať ultra pevné a ľahké materiály ako je TRIVEX®. Pred nežiaducimi poškodeniami zraku slnečným žiarením vás ochránia materiály vybavené škálou filtrov. Samozrejmosťou musí byť dostatočný UV filter, prípadne farebný alebo polarizačný filter. Dôležitý je aj výber konštrukcie okuliarov. Podľa potreby si treba vybrať ergonomický tvar, ktorý bude dostatočne zamedzovať prenikaniu cudzích predmetov a žiarenia do oblasti očí. Pre niektoré aktivity je nevyhnutné využiť tesné okuliare, tzv. google.

Ochrana zraku pred UV žiarením môže byť využitá aj v kontaktných šošovkách.