Lupy

Lupa alebo zväčšovacie sklo je prostriedok, ktorý slúži na optické zväčšenie pozorovaného predmetu. Základom je sklenená alebo plastová šošovka, a držiak alebo stojan. Zväčšovacie sklo, teda lupa, pomáha vidieť aj ten najmenší text jasne. Lupa je tiež skvelým pomocníkom pre slabozrakých, ktorým len dioptrické okuliare niekedy nestačia.


 

Lupa sa používa pri rôznych činnostiach ako pri čítaní, pri jemnej tlači alebo výrobe niektorých drobných produktov pre lepší detail, pre určenie pravosti nejakého produktu – starožitnostiach, umení a drahých kameňov, ale taktiež pri pozorovaní hmyzu, lístia, odtlačkov prstov, a podobne. Lupu vynašiel Roger Bacon už v roku 1250. Dnes, po viac ako 750 rokoch neskôr, sú lupy stále veľmi populárne nie len pri spomínaných činnostiach, ale i pre ľudí s porušeným zrakom. Lupy sú dnes k dispozícii v širokej škále druhov, tvarov a veľkostí.

Pri lupách sú najdôležitejšie tri hlavné body – veľkosť šošovky, zväčšovacia a ohnisková vzdialenosť.

Lupa - veľkosť šošovky

Lupa - SagittaVeľkosť šošovky je veľmi dôležitá, aby bola dostatočne veľká alebo dostatočne malá na účel, na ktorý bola lupa vyrobená. Niektorí uprednostňujú veľké lupy, aby videli na daný objekt čo najlepšie.

Niektorí zas volia menšie lupy, ktoré sa zmestia i do vrecka a majú vždy „poruke“. Každopádne, je potrebné zvoliť si lupu, ktorá bude vyhovovať vašim konkrétnym potrebám.

Zväčšenie

Zväčšenie alebo priblíženie je pomer medzi zdanlivou veľkosťou a skutočnou veľkosťou spoza zväčšovacieho skla. Ak sa objekt za zväčšovacím sklom opticky javí 10 násobne než skutočná veľkosť a objekt je v správnej ohniskovej vzdialenosti, priblíženie je 10x. Ďalší termín používaný pre meranie optického výkonu, no odlišný než priblíženie, je dioptria.

Ohnisková vzdialenosť

LupaOhnisková vzdialenosť je vzdialenosť od zväčšovacieho skla k danému produktu, keď je produkt zaostrený. Čím silnejšia je optická mohutnosť zväčšovacej šošovky, tým kratšia je požadovaná vzdialenosť medzi lupou a požadovaným objektom. Ak napríklad pozorujete drahokam cez lupu s priblížením 10x, vaše oči musia byť veľmi blízko k lupe. Ale ak ste schopní prečítať knihu s ručnou lupou s priblížením 2x, lupa môže byť niekoľko cm od knihy a vaše oči môžu byť niekoľko cm od lupy.

Lupa a druhy šošoviek

Rovnako, ako je dôležité poznať veľkosť šošovky, zväčšenie a ohniskovú vzdialenosť, je dôležitý aj materiál. Lupa môže byť vyrobená zo skla, alebo tiež akrylových, teda plastových materiálov. Každý typ šošovky má svoje výhody i nevýhody v porovnaní s tým druhým.

Všeobecne platí, že sklenené šošovky prepúšťajú viac svetla a zvyčajne majú veľmi jasné optické vlastnosti. Sklenené šošovky sú tiež ťažšie ako akrylové. Akrylové majú zas výhodu, že sú ľahšie, menej náchylné k rozbitiu a fragmentácii. Existuje ešte jeden typ lupy, ktorý je známy ako Fresnelova lupa. Skonštruoval ju francúzsky fyzik Augustin-Jean Fresnel. Fresnelova šošovka je vlastne tenká ohybná fólia, je ľahká a umožňuje zobrazovať - zväčšovať veľké plochy.